Ta strona używa plików cookies.    Więcej OK

Kalibracja detektorów/czujników gazu

Wiedza i doświadczenie

Producenci tacy jak Gazex, AtestGaz, Hekato, Proservice i inni wykorzystują w swoich urządzeniach różnego typu sensory.

Dobierając urządzenie, które montujemy w obiekcie należy zwrócić uwagę na własności różnych sensorów, tak aby w pełni zabezpieczyć chroniony obiekt. Cena kalibracji detektorów uzależniona jest często od specyfikacji czujnika oraz typu wykorzystanego w nim sensora.

Najczęściej spotykane sensory:

Sensor półprzewodnikowy - jest to sensor którego działanie oparte jest na zasadzie zmiany rezystancji elementu półprzewodnikowego po kontakcie z gazem w określonej temperaturze, charakteryzuje się wysoką trwałością jednak kosztem niskiej selektywności. Stosowany jest głównie tam, gdzie mierzymy stężenia w zakresach 0-100%DGW. Wykorzystywany jest między innymi w urządzeniach Gazex DEX/F4, Proservice EXpert B, Exgaz WGT.

Działanie sensora elektrochemicznego podobne jest do ogniwa wytwarzającego prąd podczas kontaktu z gazem. Dobierając odpowiedni elektrolit można uzyskać bardzo wysoką selektywność. Z czasem elektrolit zużywa się, co wpływa bezpośrednio na natężenie prądu generowane przez sensor, należy więc regularnie weryfikować jego pracę. Sensory tego typu wykorzystywane są m.in. w detektorach Gazex DEX, Proservice uniTOX, AtestGaz EcoWENT.

Sensor katalityczny – jego praca oparta jest o reakcję katalitycznego utleniania. Sensor zawiera w swojej budowie element aktywny oraz pasywny, a układ elektroniczny analizuje ich zachowanie podczas kontaktu z gazem. Reakcja sensora jest liniowa, co pozwala na wykorzystanie go zarówno w detektorach progowych, jak i pomiarowych w zakresie do 100%DGW. Sensor ten wykorzystywany jest m.in. w detektorach produkcji Gazex DEX, AtestGaz Alpa EcoTerm.

Sensor infra-red – w takim sensorze wykorzystuje się badanie stopnia pochłaniania promieniowania IR przez gaz, który dotarł do sensora. Jest to sensor charakteryzujący się liniową reakcją na gaz. Najczęściej spotyka się go w detektorach kalibrowanych na takie gazy jak CO2 czy CH4.